Training en professionele ontwikkeling zijn essentieel voor het rechtmatig functioneren van de Nederlandse politie. Dit is des te belangrijker omdat de politie beschikt over het geweldsmonopolie: alleen politieambtenaren mogen onder bepaalde omstandigheden geweld toepassen. Daarom is in de ambtsinstructie vastgelegd dat agenten niet alleen moeten handelen volgens de beginselen van rechtmatigheid, proportionaliteit en subsidiariteit, maar ook voldoende geoefend moeten zijn in het gebruik van geweldsmiddelen.
Ondanks het grote maatschappelijke belang is de wetenschappelijke kennis over de meest effectieve manieren waarop de politie kan trainen en optreden nog beperkt. Met andere woorden: de evidence-base is dun.
De leerstoel Evidence-based Training and Performance in Policing heeft als doel bij te dragen aan de ontwikkeling van een robuuste kennisbasis waarop de politie haar opleidings-, trainings- en ontwikkelingsactiviteiten kan baseren. Door middel van wetenschappelijk onderzoek wordt inzicht verkregen in factoren die bijdragen aan het leren, behouden en toepassen van kennis en vaardigheden, zodat politiemedewerkers beter voorbereid zijn op het handelen in complexe en dynamische situaties.
“Het werk van de politie is door de jaren heen steeds complexer geworden, terwijl de tijd voor training en ontwikkeling niet is meegegroeid. Sterker nog, de basisopleiding tot politieagent is verkort. Dat maakt het des te belangrijker om het leren en trainen van politiemedewerkers te optimaliseren en wetenschappelijke kennis kan daarbij een belangrijke rol spelen. In mijn ogen verdienen politiemensen het om zo goed mogelijk toegerust te worden voor hun taak,” aldus Hutter.
Over de leerstoel
De leerstoel is ingesteld door het NSCR en ondergebracht bij de Faculteit der Gedrags- en Bewegingswetenschappen (FGB) van de Vrije Universiteit Amsterdam.
Directeur a.i. Peter van der Laan over de nieuwe leerstoel: “De benoeming van Vana als bijzonder hoogleraar Evidence-based Training and Performance in Policing is een terechte bekroning van haar onderzoek en onderwijs op het terrein van training van politiemensen en andere veiligheidsfunctionarissen. Het sluit prachtig aan bij het politieonderzoek van het NSCR en het versterkt de toch al geïntensiveerde samenwerking van NSCR met FGB.”
Raôul Oudejans, universitair hoofddocent bij de afdeling Bewegingswetenschappen van FGB: “De bijzondere leerstoel voor Vana is een prachtige en terechte erkenning van en waardering voor haar impactvolle onderzoek in, voor en met de politiepraktijk. Aangezien veel van haar onderzoek naar het waarnemen, beslissen en handelen van politieambtenaren bewegingswetenschappelijk van aard is, biedt de leerstoel uitstekende mogelijkheden om de samenwerking tussen NSCR en FGB, afdeling Bewegingswetenschappen, in de vorm van ALERT @VU/NSCR (Amsterdam Law Enforcement Research Team) verder te formaliseren, te consolideren en uit te breiden.”
Over Vana Hutter
Vana Hutter is bewegingswetenschapper en sport- en prestatiepsycholoog. Na jarenlang onderwijs te hebben gegeven en onderzoek te hebben gedaan binnen de sportpsychologie, maakte zij ongeveer tien jaar geleden de overstap naar onderzoek in het veiligheidsdomein. Als senior onderzoeker binnen de NSCR-onderzoeksgroep What Works in Policing onderzoekt Hutter trainen en presteren in de politiecontext. Haar onderzoek richt zich op situaties waarin politieagenten moeten optreden en waarin de samenhang tussen waarnemen, beslissen en handelen cruciaal is. Daarbij werkt zij intensief samen met de Sector Operationele Begeleiding en Training van de Nationale Politie en gespecialiseerde eenheden zoals de DSI en de DKDB.”