Home Actueel
  1. Steve van de Weijer wordt bijzonder hoogleraar ‘Family Dynamics and Criminal Behaviour’

Steve van de Weijer wordt bijzonder hoogleraar ‘Family Dynamics and Criminal Behaviour’

Steve van de Weijer wordt per 1 september 2026 benoemd tot bijzonder hoogleraar 'Family Dynamics and Criminal Behaviour’ aan de Universiteit Maastricht, Faculteit Psychologie & Neuroscience. De leerstoel, ingesteld door het NSCR, beoogt stimulering van onderzoek naar de ontwikkeling van crimineel gedrag gedurende de levensloop, met specifieke aandacht voor de rol die gezinsfactoren daarbij spelen.
Credits: Shutterstock.com

De leerstoel draagt bij aan de wetenschappelijke kennisbasis over de oorzaken en gevolgen van crimineel gedrag, met specifieke aandacht voor de rol van families. Twee onderzoekslijnen staan hierin centraal: familiaire risicofactoren en familiaire consequenties van gevangenschap.

“Families spelen een cruciale rol in de ontwikkeling van crimineel gedrag. Intergenerationele kenmerken zoals criminele ouders, ouderlijke echtscheiding en jong ouderschap hangen samen met delinquentie van kinderen. Ook kinderen van gedetineerde ouders ervaren vaker problemen, zoals slechtere schoolprestaties, gezondheidsproblemen en delinquent gedrag. Deze verbanden ontstaan uit een complex samenspel van genetische en omgevingsfactoren en vragen om een multidisciplinaire aanpak. Met deze leerstoel aan de Universiteit Maastricht wil ik de volgende stappen zetten in het onderzoek naar familiedynamieken binnen de ontwikkeling van crimineel gedrag,” aldus Van de Weijer.

Versterking samenwerking met Universiteit Maastricht

De leerstoel is ingesteld door het NSCR en wordt ondergebracht bij de Faculteit der Psychologie en Neurowetenschappen van de Universiteit Maastricht.

Het NSCR houdt zich al geruime tijd bezig met onderzoek naar de ontwikkeling van crimineel gedrag gedurende de levensloop. Directeur a.i. Peter van der Laan over de nieuwe leerstoel: “Het NSCR is heel blij met deze nieuwe leerstoel. Allereerst natuurlijk voor Van de Weijer, want deze benoeming is zeer verdiend. Maar ook omdat de leerstoel een mooie impuls geeft aan de samenwerking met de Universiteit Maastricht. De reeds bestaande samenwerking met de Faculteit der Rechtsgeleerdheid is nu uitgebreid met die met de Faculteit Psychologie en Neurowetenschappen.”

Over Steve van de Weijer

Van de Weijer heeft een achtergrond in de sociologie en de criminologie en is sinds 2014 verbonden aan het NSCR. Hij heeft omvangrijk onderzoek verricht over onder andere crimineel gedrag gedurende de levensloop. In 2023 ontving hij een NWO VIDI-beurs voor het onderzoeksproject Behind Foreign Bars, waarmee hij onderzoek verricht naar Nederlanders die in buitenlandse gevangenissen zitten. Daarnaast is hij actief lid van de Nederlandse Vereniging voor Criminologie (NVC), waarvan hij tussen 2018 en 2021 bestuurslid was en momenteel voorzitter van de Biosociale Divisie is. In 2019 was hij bovendien medeoprichter van de werkgroep Intergenerational Criminology binnen de European Society of Criminology (ESC). Tot op heden is hij medevoorzitter van deze werkgroep.

dr. Steve van de Weijer

Senior Onderzoeker

prof. dr. Peter van der Laan

Directeur a.i.

Deel dit artikel

Actuele berichten